Konfigurační položky mohou být nejrůznějšího typu od služby, přes hardwarové zařízení, software po dokumentaci. Konfigurační položky se ukládají do Konfigurační databáze (CMDB).
Proces Configuration management má rozhraní na řadu dalších entit a procesů.
ObjectGears Configuration management eviduje vztah ke konfiguračním položkám u těchto hlavních entit:
- Projekt (scope projektu ve smyslu přidávaných, modifikovaných a odebíraných položek)
- Úkol (dotčené položky - předmět úkolu)
- Harmonogram (plán činností s uvedením dotčených položek)
- Znalostní článek (položky, kterých se týká článek ve Znalostní bázi)
- Incident, Problém a další entity procesu Incident and Problem management (položky, kterých se Incident/Problém... týkají)
- Release (položky, které jsou součástí nasazovaného balíčku)
- Změny (položky, které jsou předmětem změn)
Při zobrazení konfigurační položky v ObjectGears uživatel ihned vidí veškeré výše uvedené souvislosti.
Podívejte se na video ukazující synergické efekty Configuration management s Procesy a Plánováním zdrojů a reportingem času stráveného na projektech, úkolech, incidentech atd.
Příklady obrazovek
(Níže uvedené příklady představují pouze vzorek z celkového množství typů konfiguračních položek.)
Hardware zařízení
Tato entita slouží pro evidenci serverů, enclosure, diskových polí, zálohovacích knihoven, switchů a dalších síťových prvků, tiskáren, projektorů a dalších fyzických zařízení. Klíčovými atributy jsou výrobce, typ zařízení, sérové číslo, vlastník, inventární číslo, umístění, datum výroby, datum konce podpory, prostředí...
Machine (OS server, Systém)
Server běžící na hardware zařízení - operační systém. Klíčovými atributy entity jsou operační systém, název, FQDN, typ (server, workstation, cluster, cluster service, farma, appliance...), farma, na níž systém běží jako virtuální, či hardware zařízení, na němž systém běží jako fyzický (nativní), členství ve farmě/clusteru, IP adresa, způsob získání IP adresy (DHCP rezervace), Windows doména, CPU, RAM, disky, prostředí, bezpečnostní zóna...
Databázový server
Databázový server poskytující jednotlivé databáze, který běží na Machine (OS serveru) - viz výše uvedený příklad konfigurační položky. Klíčovými atributy jsou název instance, verze databázového serveru a Machine, na níž je databázový server instalován.
Databáze
Databáze obsahující data aplikací. Klíčovými atributy entity jsou název, databázový server obsluhující databázi, model obnovy ze zálohy, kolace, datum poslední zálohy, velikost, režim kompatibility...
Vztahy mezi entitami závisí na vaší situaci a potřebách. Výchozí model systémové, hardware, aplikační nebo třeba projektové vrstvy si můžete prohlédnout v dokumentaci. Při implementaci je model upraven dle vašich potřeb. Nepotřebné entity a vlastnosti jsou skryty. Nové prvky jsou přidány nebo existující upraveny.
Discovery
Konfigurační databázi můžete plnit ručně, pomocí základních infrastrukturních funkcí ObjectGears nebo pomocí specializovaných Discovery nástrojů. Jsme partnery JDisc.
Více se dozvíte ve zvláštním článku a videu o Konfigurační databázi, Discovery a Enterprise Architecture Repository.
Integrace s Enterprise Architecture Repository
Konfigurační položky je vhodné přenášet do Enterprise Architecture Repository, kde je využijete při modelování architektury. Naopak data namodelovaná v Enterprise Architecture Repository (například procesy) přenesete zpět do Konfigurační databáze, kde s nimi budete dále pracovat jako s konfiguračními položkami v nejrůznějších procesech. ObjectGears CMDB je plně integrována se Sparx Enterprise Architect pro obousměrný přenos jakýchkoli dat Sparx EA.
Vice se dozvíte ve zvláštním článku Archimate a Konfigurační databázi CMDB.
Řízení aplikačního portfolia a životní cyklus aplikací
Na aplikační portfolio se můžeme dívat jako na celek, řešit otázky celkového hostingu, strategického směřování, životního cyklu aplikací a migračních strategií. Podívejte se na tyto otázky blíže.
Aplikační katalog a procesy používající konfigurační databázi
Uživatelům mimo IT je vhodné zobrazit příslušná data z Konfigurační databáze CMDB formou zvláštních stránek, které jim nabídnou všechny potřebné scénáře. Například seznam aplikací můžeme zobrazit formou aplikačního katalogu a nabídnout:
- Nahlásit incident vztahující se k aplikaci
- Požádat o instalaci
- Přejít do detailu konfigurační položky
- Zobrazit komponenty aplikace – vidíme na jakých serverech aplikace běží. Můžeme prokliknout do detailu dané položky. Schéma si vytvoříme takové, jaké potřebujeme, odpovídající našemu datovému modelu a tomu, co chceme daty říci.
- Zobrazit mapu procesů, které aplikace podporuje
- Zobrazit dokumentaci
Více o aplikačním katalogu se můžete dozvědět v dokumentaci a ve zvláštním článku o Aplikačním katalogu a CMDB a videu Jak vytvořit aplikační katalog.